W jaki sposób ubiegać się o przyłączanie mojej działki do sieci energetyki zawodowej?

Temat zostanie opisany na terenie OSD Tauron Dystrybucja S.A. OSD – czyli Opertaor Systemu Dystrybucyjnego. Jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ procedura dla całego kraju jest taka sama lub bardzo podobna. W Polsce największymi OSD są: PGE, Enea, Energa i Tauron Dystrybucja.

Po pierwsze musisz złożyć wniosek o warunki przyłączenia. W jaki sposób to zrobić?

Sposób nr 1 – złożenie wniosku online.

Wchodzimy na stronę tauron-dsytrybucja.pl > przyłączenie do sieci > wybieramy np. “dom” lub inny obiekt budowlany > zjeżdżamy niżej i wybieramy “wniosek o warunki przyłączenia dla klientów indywidualnych” – różowy przycisk.

Następnie musisz podać dużo danych, poza podstawowymi takimi jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, wymienię tutaj informacje, które nie są od razu oczywiste i można mieć z nimi problem. Są to:

  • Rodzaj zasilania – trójfazowe lub jednofazowe. Zasilanie jednofazowe jest wykorzystywane w przypadku przyłączy np. przyczep campingowych, zasilania tymczasowego dla niewielkiego punktu gastronomicznego czy mieszkań w blokach lub innych małych obiektów, które mają niską moc przyłączeniową – nieprzekraczającą 5,3 kW. Jeżeli Twój wniosek tego nie dotyczy wybierz zasilanie trójfazowe.
  • Moc przyłączeniowa. Ważny punkt całego wniosku – jeżeli obiektem przyłączanym ma być dom jednorodzinny, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób będzie on ogrzewany oraz w jaki sposób otrzymamy ciepłą wodę. Czy będzie ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła, klimatyzacja itd. To wszystko będzie miało wpływ na wartość tej mocy. Przykładowo dla domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych i zainstalowanej pompie ciepła z ogrzewaniem centralnym moc 10,5 kW w zupełności wystarczy. W razie niedoszacowania wartość tej mocy można zmienić już po wybudowaniu domu i sprawdzeniu w praktyce.

i wysłać wniosek do OSD. Cała procedura jest bardzo intuicyjna i prosta.